اساسنامــه انجمـن علمی چشم پزشکی ايــران

  معاونت آموزشی

    به نام خدا 

      اساسنامــه انجمـن علمی چشم پزشکی ايــران

 

 فصل اول ـ كلیات

ماده 1ـ به استناد مصوبه دویست‌ و شصت‌ و دومین جلسه مورخ 7/8/1370 شورای عالی انقلاب فرهنگی و آیین‌نامه مربوطه وتصویب کمیسیون موضوع ماده 4 مصوبه فوق که من بعد به اختصار کمیسیون نامید می شود انجمن علمی چشم پزشکی ایران  بر اساس مواد آتی تشكیل می‌گردد كه در سطور بعد به اختصار "انجمن" نامیده می‌شود.

ماده 2ـ انجمن صرفاً در زمینه‌های علمی، تحقیقاتی، تخصصی و فنی مربوطه فعالیت می‌نماید و اعضای آن به نام انجمن حق فعالیت سیاسی یا وابستگی به احزاب سیاسی را ندارند.

ماده 3ـ انجمن غیرانتفاعی بوده و از تاریخ تصویب كمیسیون و ثبت در اداره ثبت شركت‌ها دارای شخصیت حقوقی است و رئیس هیات‌مدیره آن نماینده قانونی انجمن می‌باشد.

ماده 4ـ مركز انجمن در شهر تهران آدرس: خیابان کارگر شمالی، بعد از بلوار کشاورز، کوچه فردوسی، پلاک 3 است و شعب آن می‌تواند در هر منطقه از كشور تشكیل شود، در ضمن روند تشكیل شعب انجمن طبق مصوبه و با نظر هیات‌مدیره انجمن مركزی و تحت نظارت آنها خواهد بود.

ماده 5ـ انجمن دارای تابعیت ایرانی است.

ماده 6ـ انجمن از تاریخ تصویب این اساسنامه برای مدت نامحدود تشكیل می‌شود و ملزم به رعایت قوانین و مقررات جمهوری‌اسلامی ایران است.

فصل دوم ـ شرح وظایف و اهداف

ماده 7ـ به منظور نیل به اهداف مذكور در ماده 2 اساسنامه انجمن، اقدامات و فعالیت‌های زیر را به عمل خواهد آورد.

1ـ7ـ ایجاد ارتباط علمی، فنی، تحقیقاتی، آموزشی و تبادل‌نظر بین محققان، متخصصان و سایر كارشناسانی كه به نحوی در شاخه‌های گوناگون رشته مرتبط با انجمن فعالیت دارند.

2ـ7ـ همكاری با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و پژوهشی و نیز سایر سازمان‌هایی كه به نحوی با فعالیت‌های انجمن مرتبط هستند در برنامه‌ریزی امور آموزشی، پژوهشی،‌ بهداشتی و درمانی

3ـ7ـ تعامل و همکاری با مراجع ذیصلاح در زمینه بازنگری و ارزشیابی برنامه‌های آموزشی و بهداشتی‌درمانی، موسسات آموزشی و سطح علمی دانش‌آموختگان مقاطع مختلف علوم پزشکی

4ـ7ـ ارائه خدمات آموزشی، علمی، فنی و پژوهشی بر اساس ضوابط مربوطه

5ــ7ـ ترغیب و تشویق دانشمندان،‌ پژوهشگران و دانشجویان در پیشبرد فعالیت‌های علمی، پژوهشی و آموزشی، بهداشتی‌ و درمانی

6ـ7ـ تهیه و تدوین و انتشار نشریات علمی، آموزشی

7ـ7ـ برگزاری گردهمایی‌های آموزشی و پژوهشی، آموزش مداوم در سطوح ملی و بین‌المللی با رعایت قوانین و مقررات جاری كشور

8ـ7ـ فراهم كردن زمینه مناسب جهت انجام پژوهش‌های علمی مرتبط با رشته مربوطه بخصوص از طریق تشویق و ترغیب متخصصین جوان

9ـ7ـ مشاركت در تشكیل شورای انجمن‌های علمی گروه پزشكی ایران و برنامه‌ریزی امور مرتبط با آن

10ـ7ـ جلب حمایت نهادهای بین‌المللی برای انجام فعالیت‌های علمی، پژوهشی در عرصه ملی و در چارچوب ضوابط جاری كشور

فصل سوم ـ عضویت

ماده 8ـ عضویت در انجمن به طرق زیر می‌‌باشد:

1ـ8ـ عضویت پیوسته: هیات موسس انجمن و كلیه افرادی كه حداقل دارای درجه دکترا در یكی از رشته‌های چشم پزشکی یا رشته‌های مرتبط باشند می‌توانند طبق ضوابط مذكور در این اساسنامه به عضویت انجمن درآیند.

2ـ8ـ عضویت وابسته: افرادی كه حائز شرایط زیر باشند می‌توانند به عضویت انجمن درآیند:

كلیه كسانی كه دارای درجه PHD و دکترا در یكی از رشته‌های پزشکی باشند.

3ـ8ـ عضویت افتخاری: شخصیت‌های ایرانی و خارجی كه مقام علمی، فرهنگی و اجتماعی آنان حائز اهمیت خاص باشد و یا در پیشبرد اهداف انجمن كمك‌های موثر و ارزنده‌ای نموده باشند می‌توانند به عضویت افتخاری پذیرفتــه شوند.

تبصره 1ـ اعضای وابسته می‌توانند با احراز شرایط و تصویب هیات‌مدیره به عضویت پیوسته برگزیده شوند.

تبصره 2ـ اعضای پیوسته انجمن بایستی شرایط هیات‌ موسس و هیات‌مدیره مذكور در ماده 7 آیین‌نامه نحوه تشكیل و شرح وظایف كمیسیون را دارا باشند.

ماده 9ـ هر یك از اعضای انجمن سالانه مبلغی را كه میزان آن توسط هیات‌مدیره تعیین و به تصویب مجمع عمومی خواهد رسید به عنوان حق عضویت پرداخت خواهد كرد.

تبصره 1ـ پرداخت حق عضویت هیچگونه حق و ادعایی را نسبت به دارایی انجمن برای عضو ایجاد نخواهد كرد.

تبصره 2ـ ملاك تعداد اعضای پیوسته هر انجمن تعداد ثبت‌نام‌شدگان همان سال خواهد بود و لذا افرادی مجاز به شركت در انتخابات هیات‌مدیره هستند كه حق عضویت مصوب همان سال را پرداخت نموده و برگ شركت در جلسه مجمع عمومی و انتخابات را دریافت كرده باشند.

ماده 10ـ عضویت در انجمن در یكی از موارد زیر خاتمه می‌‌یابد:

1ـ10ـ استعفای كتبی عضو

2ـ10ـ عدم پرداخت حق عضویت سالانه در مهلتی كه هیات‌مدیره تعیین می‌نماید.

3ـ10ـ زوال یكی از شرایط عضویت و نیز محكومیت قطعی در هیات‌های بدوی و عالی انتظامی سازمان نظام‌پزشكی به محرومیت موقت یا دائم از اشتغال به حرف پزشكی است.

تبصره 1ـ مدت تعلیق عضویت معادل مدت محرومیت از اشتغال به حرف پزشكی است.

تبصره 2ـ تصمیم نهایی راجع به عدم پذیرش و نیز خاتمه عضویت پس از اطلاع و تائید هیات نظارت بر عملكرد انجمن بر اساس موضوع بند 7 ماده 3 آیین‌نامه نحوه تشكیل و شرح وظایف کمیسیون، با هیات‌مدیره خواهد بود.

فصل چهارم ـ اركان انجمن

ماده 11ـ انجمن دارای اركان زیر است:

1ـ11ـ مجمع عمومی

2ـ11ـ هیات‌مدیره

3ـ11ـ بازرس

الف ـ مجمع عمومی

ماده 12ـ مجمع عمومی از گردهمایی اعضای پیوسته انجمن به دو صورت زیر تشكیل می‌گردد:

1ـ12ـ مجمع عمومی عادی كه هر سال یك‌بار تشكیل می‌شود و به امور جاری انجمن رسیدگی می‌كند و نیز می‌تواند از جهت نوبت و حسب ضرورت زودتر تشكیل گردد.

2ـ12ـ مجمع عمومی فوق‌العاده كه در مواقع ضروری برای انجام اصلاحات لازم در اساسنامه و یا اتخاذ تصمیم درخصوص انحلال انجمن تشكیل می‌شود و نتیجه تصمیمات آن درخصوص اصلاح و تغییر اساسنامه پس از تصویب كمیسیون قابل اجـرا خواهد بود. مجامع عمومی فوق‌العاده به دعوت هیات‌مدیره یا بازرس یا یك‌پنجم از اعضای پیوسته تشكیل می‌گردد.

3-12- اولین جلسه مجمع عمومی عادی با درخواست هیات‌موسس، پس از موافقت اولیه انجمن از کمیسیون و حداکثر ظرف شش ماه با درج آگهی در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار تشکیل خواهد شد.

تبصره 1ـ جلسات مجمع عمومی عادی و فوق‌العاده هر یك با حضور حداقل نصف به‌علاوه یك اعضای پیوسته رسمیت می‌یابد و در مجامع عمومی فوق‌العاده تصمیمات با دوسوم آرا خواهد بود.

تبصره 2ـ چنانچه حدنصاب لازم برای تشكیل جلسات مجمع عمومی عادی و فوق‌العاده بدست نیامد به فاصله یك‌ماه از تاریخ جلسه اولیه نسبت به دعوت مجدد به همان نحو با ذكر نتیجه دعوت قبلی اقدام می‌شود در اینصورت مجمع با هر تعداد از اعضای حاضر تشكیل خواهد شد.

ماده 13ـ وظایف مجمع عمومی عادی به شرح زیر می‌باشد:

1ـ13ـ ‌استماع گزارش هیات‌مدیره و بازرس و رسیدگی و اتخاذ تصمیم نسبت به گزارش فعالیت‌های سالانه انجمن

2ـ13ـ اتخاذ تصمیم نسبت به ترازنامه و بودجه انجمن و میزان حق عضویت

3ـ13ـ انتخاب و یا عزل اعضای هیات‌مدیره

4ـ13ـ انتخاب یك نفر از اعضا به عنوان بازرس اصلی و یك نفر علی‌البدل

5ـ13ـ تصویب كلیه آیین‌نامه‌ها و ضوابط اجرایی موردلزوم برای پیشبرد امور انجمن به پیشنهاد هیات‌مدیره

6ـ13ـ تعیین روزنامه كثیرالانتشار برای انتشار آگهی‌های انجمن

تبصره ـ در كلیه جلسات مجامع عمومی نماینده مذكور در تبصره 1 ماده 10 آیین‌نامه نحوه تشكیل و شرح وظایف كمیسیون جهت حضور در جلسه دعوت خواهد شد. در صورت عدم حضور نماینده كمیسیون جلسه رسمیت نخواهد یافت.

ب ـ هیات‌مدیره

ماده 14ـ اعضای هیا‌ت‌مدیره مركب از  11 نفر است (7 نفر از چشم پزشکان شاغل در تهران و 4 نفر از چشم پزشکان دیگر شهرستانها) و 2 نفر به عنوان عضو علی‌البدل انتخاب می‌شوند. اعضای مذكور در جلسه مجمع عمومی عادی هر 3 سال یك بار با رای مخفی از میان اعضای پیوسته انجمن انتخاب خواهند شد و عضویت در هیات‌مدیره افتخاری است.

تبصره 1ـ افزایش تعداد هیات‌مدیره با پیشنهاد هیات‌مدیره و تصویب مجمع عمومی و تائید نهایی كمیسیون خواهد بود.

تبصره 2- جلسات هیات‌مدیره حداقل هر یك ماه یك بار تشكیل می‌شود و با حضور دوسوم اعضا رسمیت می‌یابد و تصمیمات با اكثریت آراء حاضرین خواهد بود.

ماده 15ـ هیات‌مدیره در اولین جلسه یك نفر رئیس، یك نفر نایب‌رئیس و یك نفر دبیر و یك نفر خزانه‌دار با رای كتبی اكثریت اعضای هیات‌مدیره انتخاب می‌نماید. در ضمن آیین‌نامه داخلی هر انجمن در جلسات هیات‌مدیره مشخص و به تصویب خواهد رسید.

تبصره 1- رئیس انجمن و دبیر انجمن بیش از دو دوره متوالی نمی توانند به سمت یكی از این دو مسئولیت انتخاب شوند.

تبصره 2 - رئیس هیات‌مدیره مسئول اداره امور جاری انجمن و مجری كلیه مصوبات هیات‌مدیره و نماینده قانونی و شخصیت حقوقی انجمن در نزد مراجع مختلف خواهد بود.

تبصره 3ـ کلیه اوراق تعهدآور با امضای رئیس هیات‌مدیره و امضای خزانه‌دار و مهر انجمن و نامه‌های رسمی اداری با امضای رئیس هیات‌مدیره و در غیاب او نایب‌رئیس خواهد بود.

تبصره 4ـ چنانچه هریك از اعضای هیات‌مدیره 3 جلسه متوالی و یا 5 جلسه متناوب بدون دلیل موجه ( به تشخیص هیات‌مدیره ) در جلسات شركت ننماید مستعفی شناخته خواهد شد.

تبصره 5ـ در صورت استعفا و بركناری و یا فوت هریك از اعضای هیات‌مدیره عضو علی‌البدل برای مابقی دوره عضویت به جانشینی وی تعیین خواهد شد.

ماده 16ـ هیات‌مدیره موظف است ظرف حداكثر چهارماه پیش از پایان تصدی خود نسبت به فراخوانی مجمع عمومی و انتخاب هیات‌مدیره جدید با حضور نماینده كمیسیون اقدام و بلافاصله نتایج را همراه با صورتجلسه مجمع عمومی برای بررسی به کمیسیون ارسال نمایند.

تبصره ـ هیات‌مدیره قبلی تا تائید هیات‌مدیره جدید از سوی کمیسیون، مسئولیت امور انجمن را برعهده خواهد داشت.

ماده 17ـ وظایف و اختیارات هیات‌مدیره:

1ـ17ـ دعوت مجامع عمومی عادی و فوق‌العاده

2ـ17ـ اجرای تصمیمات متخذه در مجامع عمومی

3ـ17ـ تشكیل جلسات سخنرانی و گردهمایی‌های علمی، فنی و پژوهشی با رعایت قوانین و مقررات جاری كشور

4ـ17ـ تهیه ضوابط و مقررات و آیین‌نامه‌های اجرایی

5ـ17ـ تهیه گزارش سالانه فعالیت‌های انجمن برای ارائه به مجمع عمومی

6ـ17ـ تهیه ترازنامه و ارائه آن به مجمع عمومی

7ـ17ـ قبول هدایا و كمك‌های مالی برای انجمن

8ـ17ـ پیشنهاد اصلاحات و تغییرات در اساسنامه به مجامع عمومی

9ـ17ـ اداره امور انجمن در چارچوب مفاد اساسنامه

10ـ17ـ تشكیل كمیته‌های اجرایی و تخصصی مختلف و تعیین نوع فعالیت و نظارت بر آنها

11ـ17ـ انتخاب و معرفی نمایندگان انجمن به مجامع علمی داخلی و خارجی با رعایت قوانین و مقررات كشور

12ـ17ـ اقامه دعوی كلیه اشخاص حقیقی و حقوقی و دفاع از دعاوی كه علیه انجمن اقامه می‌شود در تمام مراجع و مراحل دادرسی با حق تعیین وكیل و توكیل غیر

13ـ17ـ اتخاذ تصمیم نسبت به عضویت انجمن در مجامع داخلی و خارجی با رعایت قوانین و مقررات جاری كشور

14ـ17ـ پیشنهاد انحلال انجمن به مجمع عمومی فوق‌العاده

ج ـ بازرس

ماده 18ـ انجمن دارای یک نفر بازرس اصلی و ( 1 یا 2 نفر )......... علی‌البدل خواهد بود كه هر 3 سال یك بار در جلسه مجمع عمومی عادی با رای مخفی از میان اعضای پیوسته انتخاب خواهند شد.

ماده 19ـ وظایف بازرس به شرح زیر است:

1ـ19ـ بررسی كلیه اسناد و مدارك مالی انجمن و تهیه گزارش برای ارائه به مجمع عمومی

2ـ19ـ بررسی گزارش سالانه هیات‌مدیره اعم از مالی و غیرمالی و تهیه گزارش از عملكرد انجمن و ارائه به مجمع عمومی

3ـ19ـ گزارش هرگونه تخلف هیات‌مدیره از مفاد اساسنامه به مجمع عمومی

4ـ19ـ دعوت از مجمع عمومی فوق‌العاده در موارد ضروری

ماده 20ـ شركت بازرس در جلسات هیات‌مدیره بدون حق رای مجاز است و در هر زمان می‌تواند اسناد و دفاتر مالی انجمن را از هیات‌مدیره مطالبه و مورد بررسی قرار دهد.

ماده 21ـ در پایان هر سال مالی ریاست هیات‌مدیره گزارش فعالیت‌های سالانه انجمن و ترازنامه مالی آن را حداقل 45 روز قبل از تشكیل اولین جلسه مجمع عمومی سالانه برای تائید در اختیار بازرس قرار خواهد داد.

فصل پنجم ـ منابع مالی انجمن

ماده 22ـ منابع مالی انجمن عبارتست از:

1ـ22ـ حق عضویت اعضا

2ـ22ـ از محل هدایا و كمك‌ها

3ـ22ـ درآمد حاصل از فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و فنی و انتشاراتی

4ـ22ـ حمایت‌های مالی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی

فصل ششم ـ موارد انحلال انجمن

ماده 23ـ در صورت درخواست هیات‌مدیره یا بازرس و یا 3/1اعضای پیوسته و تصویب مجمع عمومی فوق‌العاده به هر دلیل انجمن منحل می‌گردد.

ماده 24ـ مجمع عمومی فوق‌العاده كه تصمیم به انحلال انجمن می‌گیرد در همان جلسه نسبت به انتخاب هیات‌ تسویه و تعیین مدت ماموریت آن اقدام خواهد كرد.

ماده 25ـ هیات تسویه در جلسات سالیانه مجمع عمومی فوق‌العاده انجمن گزارش اقدامات خود را ارائه می‌نماید. ختم عملیات تسویه باید به تصویب مجمع عمومی فوق‌العاده برسد و در روزنامه رسمی و یكی از جراید كثیـرالانتشار آگهی شود و مراتب به کمیسیون اعلام گردد.

تبصره ـ باقیمانده دارایی‌های انجمن پس از وضع دیون و مخارج و تصویب هیات تسویه و نیز اطلاع کمیسیون به یكی از موسسات آموزشی‌تحقیقاتی كشور اهدا خواهد شد.

ماده 26- این اساسنامه مشتمل بر شش فصل و 26 ماده و 18 تبصره در تاریخ......................... به تصویب مجمع عمومی موسس رسید.