نام کاربری :
کلمه عبور :
  
  کلمه عبور خود را فراموش کرده ام.
  عضویت در انجمن
Rss | SiteMap | English ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۲ مهر
   درباره انجمن
  گالری تصویری
   گالری فیلم
 درباره انجمن
 ارسالچاپ برگشت


         سابقه پزشک چشم پزشکی در ایران به دوران اسلام  بازمیگردد. بویژه در دانشکاه جندی شاپور اهواز در زمان ساسانیان(224-641 میلادی) علوم پزشکی مدون در صدر اسلام تدریس می گردید. پیرو توصیه های حکیمانه حضرت رسول اکرم(ص) و امامان معصوم، محمد بن زکریای راضی(865-925 میلادی) و حکیم ابوعلی سینا ستارگان درخشان علم و افتخار ایران و نابغه بشریت (980-1037 میلادی) در رابطه با چشم پزشکی مطالب زیادی نگاشته اند و همچنین دانشمندان و پزشکان ایرانی دیگری از جمله ابوسهل مسیحی جرجانی (1042-1136 میلادی) و زرین دست کتاب مشهور خود را در سال 1088 میلادی به زبان فارسی تألیف نمود، نشان دهنده قدمت توجه به چشم پزشکی در ایران میباشد.

با تأسیس دارالفنون در سال 1294 شمسی (1916میلادی) آموزش چشم پزشکی مدون شروع گردید و کرسی چشم به دکتر یحیی شمس ملک آرا (لثان الحکما) تعلق گرفت و با تأسیس دانشگاه تهران در سال 1313 کرسی چشم پزشکی به پروفسور محمدقلی شمس واگذار گردید پس از تربیت تعدادی چشم پزشک در داخل و بازگشت چشم پزشکان از خارج کشور در سال 1326انجمن چشم پزشکی ایران تأسبس گردید و از آن زمان تا کنون پیوسته توسط هیئت مدیره که با رأی همکاران عضو که فعلاً 1500 نفر میباشند انتخاب گردیده و اداره میشود، هیئت مدیره هر دوره برای مدت سه سال وبا رأی اکثریت اعضاء انتخاب و خدمتگذار همکاران چشم پزشک و مردم ایران بوده اند.
انجمن چشم پزشکی ایران خود را متولی توسعه آموزش و پژوهش و درمان چشم پزشکی در ایران و منطقه می داند تا همگام با دفاع از منزلت علمی و حقوق صنفی چشم پزشکان گامهای مؤثری در ارتقاع دانش و خدمات چشم پزشکی برداشته شود.بر همین اساس ارتباط نزدیک و تنگاتنگی با وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی ایران و انجمن های چشم پزشکی دنیا برقرار کرده است و پیوسته در برگزاری سمینار های ماهیانه و فصلی فعالانه شرکت کرده و و کنگره سالیانه را بصورت بین المللی برگزار می نماید. و با عضویت فعال در MAECA نقش همکاران ایرانی را در مجامع بین المللی پررنگ تر کرده است.
انجمن چشم پزشکی ایران دارای زیر مجموعه های زیر بوده و در حال توسعه آنها میباشد :
 
 - گروه فوق تخصصی ویتره و رتین (سنگمان خلفی) ایران
 - گروه فوق تخصصی جراحان پلاستیک و ترمیمی چشم ایران
 - گروه فوق تخصصی کودکان و استرابیسم و نوروافتالمولوژی ایران
 - گروه فوق تخصصی گلوکوم ایران
 
کمیته های 7 گانه انجمن شامل:
 
 - کمیته پژوهشی و انتشارات
 - کمیته آموزشی
 - کمیته سمینارها و کنگره ها
 - کمیته روابط عمومی و امور صنفی و تبلیغات
 - کمیته مالی و اداری
 - کمیته سایت و کامپیوتر
 
اخیراً با پذیرش IrAVO  بعنوان بازوی پژوهشی انجمن گامهای مؤثری در حوضه پژوهش برداشته خواهد شد.
مجله   Iranian Journal of Ofthalmology  و خبرنامه دیدگاه از انتشارات انجمن چشم پزشکی ایران است همچنین سایت انجمن   (www.irso.org ) می تواند دسترسی همکاران را به انجمن تسهیل نماید.
 

 
کنگره های سالیانه