نام کاربری :
کلمه عبور :
  
  کلمه عبور خود را فراموش کرده ام.
  عضویت در انجمن
Rss | SiteMap | English ۱۳۹۸ چهارشنبه ۵ تير
 آرشیو بیماریهای چشمی و مراقبت از چشم
ارسال صفحه برای دوستان 
چاپ برگشت

رتینوپاتی

1.       تعریف رتینوپاتی نوزاد نارس (ROP)

 

 

 

 

 

رتینوپاتی یا ROP  ضایعه ای در شبکه چشم نوزاد نارس و کم وزن در هنگام تولد است. این بیماری در طی تکامل عروق شبکیه ایجاد می شود و تنها شبکیه چشم نوزادان نارس را که ساختمان های عروقی آنها به طور کامل تشکیل نشده است، گرفتار می کند.

علت بروز رتینوپاتی در كودكان نارس این است که  رشد و تكامل عروق خوني شبكيه دچار اشكال بوده و عروق خوني غير طبيعي شروع به رشد مي كنند. مشكل رشد عروق غير طبيعي كه به آن نئوواسكولاريزاسيون نيز مي گويند اين است كه اكسيژن كافي به شبكيه نمي رسانند.

 

 

 

 

 

 

 

 

2.      علت رتینوپاتی نوزاد نارس چیست؟

بالابودن بیش ازحد فشارهای اکسیژن شریانی سبب انقباض عروقی در رگ های نارس شبکیه درمرحله اول بیماری می شود. اگر مدت و شدت هیپراکسمی از مدتی که انقباض عروقی قابل برگشت است تجاوز کند، انسداد عروقی به دنبال این انقباض رخ خواهد داد. بعد از این که مشخص شد علت این بیماری هیپر اکسمی است شیوع آن به طور چشم گیری کاهش پیداکرد. تقریبا از ماه 4 زندگی جنینی شبکیه به صورت گریز از مرکز، از عصب اپتیک واسکولاریزه (عروقی) می شود و این روندتا مدت کوتاهی بعد از تولد ادامه پیدا می کند.

در مدت عروقی شدن، اکسیژن بیش ازحدی که شبکیه درمعرض آن قرارمی گیرد سبب می شود انقباض عروقی شدید و آسیب اندوتلیال و انسداد عروق شبکیه به ویژه در بخش تمپورال رخ بدهد. در نتیجه این روند، تشکیل عروق جدید (نئوواسکولاریزاسیون) اتفاق می افتد و عروق جدیدبه شبکیه نفوذ می کنند و به داخل زجاجیه، در اثر نشت این عروق جدید مواد پروتئینی آزاد می شوند و یا در اثر پارگی آنها خون ریزی رخ می دهد. سپس چسبندگی پدیدارمی شود که کنده شدن شبکیه را به دنبال دارد. کاملامشخص نشده است که چه میزانی ازهیپراکسمی بدون ایجاد رتینوپاتی قابل تحمل است.

معمولا هر دو چشم گرفتار می شوند ولی شدت این درگیری ممکن است مساوی نباشد. پایش دقیق سطح گازهای خون شریانی درتمام بیمارانی که اکسیژن دریافت می کنند می توان بروز ROP را کاهش داد. معقول آن است که سطح اکسژن شریانی بین 50 تا70میلی متر جیوه در نوزادان نارس نگه داشته شود.

 

3.     عوامل خطری که احتمال ابتلا به این بیماری را زیاد می کنند شامل:

1.       کم بودن وزن هنگام تولد (وزن کمتراز2کیلوگرم) همراه با وجود مشکلی در سلامتی نوزاد پس از تولد که منجر به بستری شدن وی در بخش مراقبت های ویژه نوزادان گردد.

2.       نارسی (تولدقبل از هفته 37 بارداری)

 


 

 

4.      علائم و نشانه های بیماری:

·        انحراف چشم

·        لکه سفید درمردمک

·        نگه داشتن اجسام نزدیک چشم

·        مشکل دردیدن فاصله دور

·        بستن وتنگ کردن یک چشم

·        ضعف دید

·        افت ناگهانی دید

 

5.     پیشگیری و درمان

1.       کلیه نوزادانی که با سن داخل رحمی کمتر از 32 هفته متولدمی شوند، - حتی بدون مشکلات تنفسی- حداقل یک باردرهفته چهارم زندگی نیاز به معاینه توسط چشم پزشک رادارند.

2.       کلیه نوزادان نارس کمتر از 37 هفته که مشکلات تنفسی و ریوی داشته اند، باید در هفته 3و4 بعد از تولد، معاینه دقیق چشم پزشکی شوند.

3.       کلیه نوزادان کم وزن (زیر2 کیلوگرم) بدون درنظرگرفتن سن داخل رحمی در صورتی که نیازبه بستری شدن در ICU نوزادان داشته اند، نیاز به معاینه چشم دارند. صرف نظر از اینکه این کودکان به درمان نیاز داشته باشند یا خیر، مجدد در فواصلی که چشم پزشک مشخص می کند،بایستی تحت معاینه قرارگیرند.

4.       درمان با لیزر (در موارد کمتری) و کرایوتراپی را می توان برای درمان خون ریزی زجاجیه یا پرولیفراسیون شدید و پیشرونده عروقی به کاربرد. جراحی برای جدا شدگی شبکیه توصیه می شود. مراحل خفیف تر ROP در اکثر بیماران به طور خود به خودی وبدون ایجاد اختلال بینایی بهبود پیدا می کنند.

 

 

 

 

  Retinopathy of Prematurity


 
کنگره های سالیانه