نام کاربری :
کلمه عبور :
  
  کلمه عبور خود را فراموش کرده ام.
  عضویت در انجمن
Rss | SiteMap | English ۱۳۹۷ چهارشنبه ۳۰ خرداد
   درباره انجمن
  گالری تصویری
   گالری فیلم
 اخبار
 چاپ برگشت

دكتر هاشمي نبايد دوباره بيايد

 


دکتر هاشمی نباید دوباره بیاید

بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال 92، مردم و رسانه‌ها و گروه‌های مختلف، از جمله پزشکان، مثل همین روزها در تب و تاب یافتن نشانی از وزرای کابینه بودند و بازار گمانه‌زنی‌ها حسابی داغ بود.
برای وزارت بهداشت نام‌های متعددی مطرح شد اما در نهایت، انتخاب جناب آقای روحانی، دکتر سید حسن هاشمی بود؛ آن موقع واقعا تعجب کردم، چون او را خوب می‌شناختم؛ سابقه آشنایی من با ایشان به عنوان یک استاد و یک همکار به سال‎های دور باز می‌گردد. شرایط کاری، جایگاه اجتماعی و اقتصادی و موارد دیگر زندگی او را که نگاه می‌کردم، به هیچ وجه گمان نمی‌بردم این مسئولیت را بپذیرد.
اما او آمد و مثل همیشه مردانه پای کار ایستاد. به قول رییس جمهور، پاشنه کفش را ورکشید و انصافا خستگی ناپذیر تلاش کرد 
حالا دوباره به همان روزهای سال 92 برگشته‌ایم؛ باز هم گمانه‌زنی‌ها آغاز شده که چه کسانی می‌آیند و چه کسانی نمی‌آیند؛ ولی من به عنوان یک همکار و یک دوست می‌خواهم قاطعانه به دکتر هاشمی بگویم این بار نباید بیاید؛ حتما می‌پرسید چرا؟
من او را خوب می شناسم؛ در حوزه چشم پزشکی یک عالِم به تمام معناست؛ بيش از 350 مقاله‌اش در مجلات بين‌المللي چاپ شده و از این نظر در میان چشم پزشكان، رتبه اول را داراست.
حدود 2500 نفر از پژوهشگران برتر جهان در مقالات علمي‌شان به مقالات دكتر هاشمی ارجاع داده‌اند که از این لحاظ هم او رتبه اول را در میان چشم پزشكان ايراني دارد.
بر اساس آخرین وضعیت علم سنجی در تاریخ چشم پزشکی، در دنیا رتبه 19 را دارد و در زمينه مقالات علمی عيوب انكساری چشم، رتبه سوم جهان از آن اوست؛ در خصوص اپيدميولوژي عيوب انكساري هم رتبه اول جهان را دارد. بیش از 30 روش جراحي چشم را براي اولين بار او در ايران انجام داده و تعداد عمل‎های جراحی‌اش نه تنها در ایران و منطقه که در جهان کم نظیر و زبانزد است.
دکتر هاشمی همچنین دستیاران و فلوشیپ‌های بسیاری را تربیت کرده که حالا هر یک و از جمله خود من، استادی هستند و مشغول خدمت به هموطنان.
اینها در کنار تألیف کتاب‌های تخصصی، ارايه بيش از 400 مقاله در كنگره‌هاي ملي و بين‌المللي از او پژوهشگر، استاد و جراحی یگانه، آن هم نه تنها در کشور که در سطح جهان ساخته است.
همه این فعالیت‌ها نشان می‌دهد دکتر هاشمی اهل حوزه‌ آرام و دلنشین علم، تحقیق، آموزش و درمان است، نه عرصه پرتنش و آمیخته در راست و چپ سیاست.
هرچند که طی چهارسال گذشته نشان داد در حوزه اجرا هم مدیری لایق و کم‌نظیر است و فقط اشاره به همین نکته بس که در کنار تلاش خستگی ناپذیر و تحمل همه ناملایمات و گاه کارشکنی ها، بیش از 450 روز از دوران وزارتش را در سفرهای متعدد، برای سرکشی به وضعیت بهداشت و درمان روستاها، شهرهای کوچک و بویژه مناطق محروم گذرانده؛ کاری که در تاریخ این وزارتخانه بی‌نظیر است.
با در نظر گرفتن همه این موارد، اینجانب اعتقاد راسخ دارم که دکتر هاشمی، نه تنها در دوره پیش رو نباید مسئولیت وزارت بهداشت را بپذیرد، که دیگر هیچ‌گاه نباید وارد عرصه سیاست شود و خدمت به مردم و کشورش را می‌تواند در حوزه رشته تخصصی خود و از مسیر‌ التیام درد بیماران و نیازمندان دنبال کند.

دکتر محمود جباروند
رییس و دبیرکل انجمن چشم پزشکی ایران
 

1396/04/04

 
کنگره های سالیانه